When I was a kid a 3 Musketeers bar cost 30 cents at my favorite shop, North End Pharmacy. The last time that I saw one in a gas station it cost $1.39. That's ridiculous! What happened? Inflation, happened.
I like to use that candy bar example whenever I begin to explain inflation to kids. t's a product they're familiar with and usually have a good sense of its current value. If you want to come up with other examples or have students explore the impact of inflation on their own, take a look at the new Inflation Calculator created by Involve.me.
The Inflation Calculator lets you enter a dollar amount then select two years to see the change in the value of the original dollar amount over time. Watch this short video to see how it works.
H/T to Product Hunt.
Popular Posts
-
I spend a good deal of time talking to myself. I often do this while riding my bike. Sometimes I do it to motivate myself to get over a hill...
-
Over the last decade I'm made more than eighty Google Slides video tutorials. Some of them are a bit outdated now, the rest are still re...
-
Update September 2022: Vanilla Forums still exists, but it appears they no longer offer a free version. Vanilla Forums is free, open sourc...
-
Next Monday is Memorial Day. Students often confuse the origin and purpose of Memorial Day with those of Veterans Day. The following videos ...